DZIEŃ MOBILNOŚCI

StartDZIEŃ MOBILNOŚCI
Rozwiń
dzień_mobilności.png
Dzień Mobilności w GUMed
6 marca 2020 (piątek), godz. 10:00 – 14:00

Pierwszy w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Dzień Mobilności, podczas którego będzie można porozmawiać z ludźmi, dla których zagraniczny wyjazd był początkiem kariery naukowej, wspaniałych znajomości czy po prostu przygodą odbędzie się 6 marca w godz. 10:00-14:00 w Collegium Biomedicum. Elementami wydarzenia będą stoiska informacyjne naszych jednostek oraz organizacji studenckich zajmujących się mobilnością, prelekcje, spotkania z „Twarzami Mobilności” oraz inne niespodzianki. Zaplanowano także sprzedaż książek Daniela Kasprowicza, studenta pielęgniarstwa i absolwenta dietetyki GUMed o misji na Madagaskarze i pyszny poczęstunek.
Organizatorami wydarzenia są: Dział ds. Umiędzynarodowienia, Dział Projektów Badawczych i Biuro ds. Nauki.

Serdecznie zapraszamy! Śledźcie nas!

Program:

Hol CBM/sala im. prof. Hillera

Stoiska w holu CBM

  • Sekcja Współpracy Międzynarodowej
  • Dział Projektów Badawczych
  • Biuro ds. Nauki
  • Organizacje studenckie (IFMSA, Młoda Farmacja)
  • Misje/wolontariaty
  • Medycyna tropikalna/medycyna podróży

TWARZE MOBILNOŚCI

Prof. dr hab. Piotr Czauderna

Prof._Piotr_Czauderna.jpg

Prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, b. konsultant regionalny w zakresie chirurgii dziecięcej w województwie pomorskim, prezes Sekcji Chirurgii Dziecięcej Europejskiej Unii Specjalistów Medycznych (UEMS), koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez prezydenta RP oraz członek wielu zespołów w Ministerstwie Zdrowia. Zajmuje się europejskimi sieciami referencyjnymi (ERN). Przedmiotem jego badań naukowych są zastosowania metod małoinwazyjnych w chirurgii dziecięcej oraz onkologia dziecięca, szczególnie nowotwory wątroby. W 2002 r. uzyskał Europejską specjalizację “Board” z chirurgii dziecięcej.
Odbył liczne staże w zagranicznych klinikach chirurgii dziecięcej, m.in.: 1991 – Baylor College of Medicine (Houston, USA), UCLA School of Medicine (Los Angeles, USA), John Hopkins Medical School (Baltimore, USA) i Stanford University (USA), 1992 – staż w Medizinische Hochschule w Hanowerze, 1996 – staż w Klinice Ortopedii Akademickiego Szpitala Klinicznego (AKH) w Wiedniu, 1999 – staż w Royal Hospital for Sick Children w Edynburgu i Klinice Chirurgii Dziecięcej Szpitala HELIOS w Berlinie. Był współautorem około 200 opublikowanych w Polsce i zagranicą prac naukowych i rozdziałów w podręcznikach, których łączny “impact factor” wynosi blisko 450. Prof. Piotr Czauderna znalazł się w czołówce Listy Stu 2018 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Prof. dr hab. Bartosz Karaszewski

FB_IMG_1581174678335_(00000002).jpg
Główny ekspert medyczny ds. udaru Ministerstwa Zdrowia, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych w Centrum Udarowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie z sukcesami leczone są najcięższe przypadki udarów w Polsce, z wykorzystaniem m.in. technik sztucznej inteligencji, wielokrotny laureat programów FNP, m.in. START, KOLUMB oraz POWROTY/HOMING. Jest obecnie najmłodszym specjalistą neurologii w Polsce, posiadającym tytuł naukowy profesora. Prof. Bartosz Karaszewski był także inicjatorem i pierwszym liderem Global Health Working Group of the Global Young Academy. Został pierwszym w historii przewodniczącym Akademii Młodych Uczonych PAN. Za swoją pracę habilitacyjną otrzymał Nagrodę Premiera i Nagrodę Ministerstwa Zdrowia dla najlepszych habilitacji w Polsce.

Daniel Kasprowicz

Daniel.jpg
Misjonarz świecki posługujący na Madagaskarze, absolwent dietetyki i student II roku pielęgniarstwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pielgrzym, podróżnik, amator maratonów i miłośnik świeżo palonej kawy. Na Czerwonej Wyspie opiekował się zarówno chorymi na malarię, tyfus i trąd, jak również zajmował się niedożywionymi dziećmi i pracą w afrykańskiej stołówce. Dużą część swojej posługi poświęcił dzieciom z domu dziecka Kilasymandry.

Prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz

Narkiewicz.png

Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Medycyny Translacyjnej
Specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, inicjator utworzenia a aktualnie przewodniczący Rady Naukowej Centrum Medycyny Translacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego, niewydolności serca i cukrzycy. Jest redaktorem czasopisma „Blood Pressure” – organu Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Był prezesem tego Towarzystwa w latach 2009-2011 oraz członkiem grupy roboczej przygotowującej w latach 2007, 2013 i 2018 europejskie zalecenia dotyczące leczenia nadciśnienia tętniczego. W 1987 roku jako student VI roku medycyny odbył staż w szpitalu OLVG w Amsterdamie (Holandia). W 1993 r oku, jako stypendysta Unii Europejskiej, pracował przez 4 miesiące w Clinica Medica I Uniwersytetu w Padwie (Włochy). W latach 1996–1998 jako stypendysta Fogarty National Institutes of Health, pracował w Iowa City (Cardiovascular Division, University of Iowa).
Prof. Krzysztof Narkiewicz znalazł się na Liście Stu 2018 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.

Joanna Popiołek

Joanna.jpg
Pracownica dziekanatu Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się od lat studentami zagranicznymi, której pasją są podróże i wolontariat. Połączenie tych dwóch pasji sprawiło, że na żywo uczestniczy w roli wolontariusza w największych imprezach sportowych na świecie typu Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – Rosja 2018, Letnie Igrzysko Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019. Wielką przygodą i w efekcie tematem Jej pracy magisterskiej był wolontariat na uniwersytecie An Najah w Palestynie i praca z tamtejszymi studentami.

Dlaczego warto podróżować?

Podróże rozwijają, podróże pozwalają poznawać ciekawe miejsca i ludzi, dają poczucie wolności i pozwalają przełamywać słabości, odrywają od rutyny, dzięki nim nabywamy nowe kompetencje, udowadniamy sobie, że damy radę! Podróże powodują, że możemy odkryć swoje prawdziwie powołanie i zastanowić nad sensem życia. Podróże uczą nas budowania relacji i mają wiele wspólnego z rozwojem osobistym, przyspieszając ten rozwój i czyniąc go łatwiejszym. W podróży uczymy się jak reagować w trudnych sytuacjach, otwieramy się na innych i podnosimy swoje kompetencje komunikacyjne, stajemy się bardziej odpowiedzialni, uczymy się planować, nabieramy pewności siebie. W nowym otoczeniu nawet jakaś drobna rzecz może nam coś zasugerować i wywołać zmiany. Te wszystkie doświadczenia stanowią ogromną wartość, uczą pokory, innego reagowania na rzeczywistość. Podróże rozwijają naszą mądrość życiową a apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Jak dojechać?

Zobacz kampus