Dla społeczeństwa

StartProjekty współpracyDla społeczeństwa
Rozwiń
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to inicjatywa adresowana do pomorskich seniorów. Choć nie jest pierwszą tego typu inicjatywą w mieście, o jego wyjątkowości decyduje zakres zagadnień, wokół których koncentrują się wszystkie spotkania. To medycyna i zdrowie – tematy, które od lat cieszą się wśród słuchaczy UTW w całej Polsce największą popularnością.

UTW_logo.png
Medyczny Dzień Nauki

Medyczny Dzień Nauki to największą na Pomorzu impreza popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Tradycyjnie wykładom towarzyszą atrakcyjne pokazy laboratoryjne, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy nauka szycia chirurgicznego. Młodzi naukowcy mogą np. wywołać burzę w probówce, morze piany, a także wyhodować własny chemiczny ogród.

MDN_logo2017.jpg
Piknik na Zdrowie

Piknik na Zdrowie jest imprezą promującą zdrowy styl życia. Organizatorzy zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. W trakcie Pikniku na Zdrowie można m.in. zbadać sobie poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zrobić przegląd zębów, dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie, nauczyć się zaopatrywać rany i udzielać pierwszej pomocy.

logo_4wiatrak.jpg
Dzień Otwarty

Impreza skierowana jest do wszystkich, którzy są zainteresowani podjęciem studiów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Obok tradycyjnych wykładów i oprowadzania po Uczelni można obejrzeć pokazy i prezentacje zorganizowane przez członków kół naukowych działających przy uniwersyteckich katedrach i klinikach.

Dzien_Otwarty_logo.jpg
Zdolni z Pomorza

Program Zdolni z Pomorza jest projektem realizowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Jego celem jest zapewnienie uczniom szczególnie uzdolnionym odpowiedniego wsparcia rozwoju poprzez właściwą diagnozę uzdolnień i adekwatne formy wsparcia.

logo_zdolni_z_pomorza_kolor.png
Polska Akademia Dzieci

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. W 2013 r. od Ministerstwa Naukii Szkolnictwa Wyższego otrzymaliśmy tytuł Najlepszego Popularyzatora Nauki w Polsce. W 2010 r. GUMed jako pierwszy w Polsce uniwersytet medyczny wziął udział w projekcie Polska Akademia Dzieci (PAD). Koordynatorem merytorycznym i ogromnym wsparciem dla inicjatywy od samego początku jest prof. Alicja Dębska-Ślizień, a od roku 2014 również dr Zbigniew Heleniak, który zajmuje się kwestiami organizacyjnymi. W ramach bezpłatnych zajęć GUMed Kids wykłady dorosłych naukowców poprowadzili m.in. : dr Juliusz Chorążewicz, prof. dr hab. Barbara Kamińska. dr hab. med. Stanisław Hać, prof. Aleksandra Żurowska, prof. Bolesław Rutkowski, dr hab. Jolanta Wierzba i wielu innych wybitnych specjalistów. Od początku przedsięwzięcia przeprowadzonych zostało ponad 2000 bezpłatnych wykładów dla ponad 6000 dzieci w Polsce, Holandii i w Czechach. W projekcie PAD uczestniczą dzieci w wieku od 6 do 12 lat, w tym pacjenci hospicjów, dzieci z MOPR, domów dziecka oraz szkół podstawowych. Projekt jest darmowy, a wszyscy zaangażowani w PAD pracują non-profit.

PAD.png
Młodzieżowe Spotkania z Medycyną

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną to nowa inicjatywa popularnonaukowa pracowników Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Celem projektu jest pokazanie młodym kandydatom do zawodu lekarskiego medycyny prawdziwej, oderwanej od medialnych stereotypów. Oryginalna jest sama forma wykładów, która zakłada swoisty dwugłos – doświadczonego praktyka (kadra naukowa GUMed lub przedstawiciel Izby Lekarskiej w Gdańsku) i pełnego pasji ucznia-amatora.

MSM.jpg
Międzynarodowy Konkurs Brain Bee

Gdański Uniwersytet Medyczny aktywnie włącza się w organizację regionalnych konkursów Brain Bee. Ostatnia edycja Konkursu Brain Bee na poziomie regionalnym odbyła się w GUMed 20 stycznia 2018 r. Wydarzenie objął honorowym patronatem rektor Uczelni prof. Marcin Gruchała, a koordynatorem na region północno-zachodni była dr hab. Ilona Klejbor z Zakładu Anatomii i Neurobiologii. Kolejna edycja zaplanowana jest na marzec 2019 r. Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika oraz Koło Naukowe „Neuronus” przy Instytucie Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 r., a w 2017 r. uzyskał on patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Pomysłodawcą i fundatorem Międzynarodowego Konkursu Brain Bee jest dr Norbert Mysliński z University of Maryland (USA). Celem konkursu jest motywowanie młodych ludzi do studiowania, a następnie kontynuowania kariery zawodowej w obszarach nauk podstawowych i klinicznych dotyczących szeroko pojętej neurobiologii. Motto Brain Bee brzmi: ’’We Build Better Brains to Fight Brain Disorders’’. W sierpniu 2017 r. reprezentantka Polski Milena Malcharek zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale w Waszyngtonie.

brain.jpg

Jak dojechać?

Zobacz kampus