Opis projektu

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) to inicjatywa skierowana na rozwój i integrację Europejskiej Przestrzeni Badawczej poprzez wykorzystanie i wzmocnienie potencjału akademickiego, badawczego oraz innowacyjnego w Unii Europejskiej. Celem EIT jest przyspieszenie rozwoju gospodarki europejskiej, dzięki tworzeniu sieci wiedzy między edukacją, badaniami naukowymi a innowacjami. Integracja ta odbywa się przede wszystkim poprzez Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, które grupują instytucje i organizacje wokół wielkich wyzwań społecznych.

EIT Health jest potężną siecią skupiającą ponad 140 partnerów, którymi są wiodące ośrodki naukowe, uniwersytety, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe z 14 państw Europy. Wśród kluczowych jej uczestników znajdują się takie potęgi jak Roche, Sanofi Aventis, Philips Electronics, Intel Corporation, Towarzystwo Maxa Plancka, Instytut Karolinska, Imperial College w Londynie, Uniwersytety w Uppsali, Gent, Cambridge i Oxford oraz wiele innych. W ramach projektu działa 6 tzw. centrów doskonałości, ulokowanych w Skandynawii, krajach Beneluksu, Niemczech, Hiszpanii, Francji oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Obok nich powołano sieć regionalnych klastrów Innostar, w których podmioty akademickie, medyczne i naukowe współdziałają z biznesem. Działają one w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji, Portugalii, Słowenii i w Walii.

Działając jako regionalny ośrodek koordynacji inicjatywy Regional Innovation Scheme (RIS), Gdański Uniwersytet Medyczny podejmował w roku 2017 następujące aktywności:

  • Działał jako lokalny punkt kontaktowy dla sieci EIT Health;
  • Promował programy EIT Health dla przedsiębiorstw i możliwości z nimi związane;
  • Organizował szkolenia dla start-upów oraz wydarzenie promujące wiedzę na temat EIT Health (tzw. Awareness Raising event);
  • Zapewniał, w miarę potrzeb, mentoring i wsparcie dla start-upów.

Prezentacja i promocja sieci EIT Health i jej inicjatyw odbyła się na szkoleniu dedykowanym dla podmiotów zaangażowanych w obszarze Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP4 „Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia” odbywającym się 11 kwietnia 2017 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Kolejne dwa spotkania promujące wiedzę na temat EIT Health (awareness raising events) odbyły się 12 i 13 grudnia 2017. Trzydziestu czterech uczestników reprezentujących lokalnych przedsiębiorców, kluczowych liderów opinii i członków inteligentnej specjalizacji ISP4 wzięło udział w spotkaniu odbywającym się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 12 grudnia. Podczas spotkania zostały zaprezentowane sukcesy pomorskich inicjatyw w konkursach organizowanych przez EIT Health: InnoStars Awards i European Health Catapult, jak również odbyło się szkolenie na temat akceleracji nowych pomysłów i start-upów. Kolejnych 15 uczestników zgromadziło wieczorne spotkanie (awareness raising evening) 13 grudnia zorganizowane we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.

Pomorskie inicjatywy odniosły znaczące sukcesy w konkursach organizowanych przez EIT Health: InnoStars Awards i European Health Catapult. Stworzony przez Spółkę SensDx Sp. z o.o. model biznesowy przedstawiający plany rozwoju i komercjalizacji technologii precyzyjnych i prostych w obsłudze testów do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych zdobył pierwsze miejsce w konkursie InnoStars Awards. Firma dr Poket, prezentująca urządzenie do wydawania leków wraz z aplikacją, była najlepsza w kategorii „Digital Health” konkursu European Health Catapult. Z kolei AssisTech z systemem C-Eye umożliwiającym diagnozę, terapię i komunikację z pacjentami, zajął trzecie miejsce w tej samej kategorii „Digital Health” konkursu European Health Catapult.

Opisy zwycięskim pomysłów oraz wywiady z laureatami, Dawidem Nidzworskim, dyrektorem naukowym SensDx Sp. z o.o., Sebastianem Mulem, współzałożycielem firmy dr Poket oraz Bartoszem Kunką, prezesem zarządu AssisTech, zamieszczamy na stronie: intrel.gumed.edu.pl/45139.html.

Jak dojechać?

Zobacz kampus